Monitoring zaveze

STANOVANJE NAJ POSTANE USTAVNO ZAGOTOVLJENA PRAVICA

Ugotovitve o uresničevanju zaveze

Napredek: NEDOTAKNJENA

Vlada ni izvedla nobene aktivnosti, usmerjene v uresničevanje te zaveze, prav tako pa ne kaže nobenih znakov, da to namerava storiti. Ministrstvo za solidarno prihodnost sicer opozarja, da bi bilo treba najprej zagotoviti materialne pogoje za ureditev področja, s čimer verjetno mislijo dovolj velik sklad javnih neprofitnih stanovanj. A velja opozoriti, da bi tudi ob ustreznem vlaganju v neprofitno stanovanjsko gradnjo zagotavljanje zadostnega števila stanovanj trajalo več (deset) let. Hkrati je vlaganje v neprofitna stanovanja, dokler pravice do stanovanja ne zapišemo v ustavo, odvisno od vsakokratne vlade oz. dnevne politične muhavosti. Zagotavljanje pravice do primernega stanovanja na najemnem trgu z ukrepi, ki bi zamejili špekulativne interese ter zagotovili več varnosti in stabilnosti najemnikom_cam, pa trenutno ni na agendi ministrstva.

Opombe

Kako zelo je neukrepanje na tem področju problematično, je še posebej očitno danes, ko je na oblasti vlada, ki naj bi bila izjemno naklonjena odpravljanju stanovanjske krize, a sprejema ukrepe, ki temeljijo na prevelikih kompromisih v korist lastnic_kov in celo nepremičninskih špekulantk_ov. Če jim bo dolgoročno uspelo zagotoviti zadostna sredstva in stanovanja, še ni jasno, gotovo pa tovrstni materialni pogoji ne bodo zagotovljeni do konca mandata, zato obljuba skoraj zagotovo ne bo izpolnjena.

Pristojni državni organi:

  • Ministrstvo za solidarno prihodnost
  • Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
  • Ministrstvo za okolje in prostor

Je predvolilna zaveza vključena v koalicijsko pogodbo? NE

Podrobno o zavezi

Primerne bivanjske razmere je treba opredeliti kot človekovo pravico, zato naj se v Ustavo zapiše: "Primerno bivališče je osnovna človekova pravica. Država je dolžna zagotoviti dostojne bivanjske pogoje vsem prebivalkam in prebivalcem."

Zahtevo ureja delovna skupina: Vsem dostopna stanovanja