Monitoring zaveze

PODPIRATI JE TREBA STANOVANJSKE ZADRUGE

Ugotovitve o uresničevanju zaveze

Napredek: V IZVAJANJU

Ministrstvo za solidarno prihodnost je v začetku jeseni objavilo javno naročilo za “svetovanje in strokovno pomoč pri pripravi novega predloga zakona, ki bo uredil področje financiranja gradnje javnih najemnih stanovanj.” Predlog zakona naj bi vključeval tudi “ureditev statusa in pravil delovanja neprofitnih stanovanjskih organizacij in zadrug”.

Pri tem obstaja velika skrb, da ustvarjeni zakonski pogoji ne bodo omogočali razvoja stanovanjskih zadrug, saj naj bi zanje predvidoma veljali enaki pogoji in možnost dostopa do enakih ugodnosti kot za javne stanovanjske sklade in neprofitne stanovanjske organizacije. Samoorganizirane in samoupravljane stanovanjske zadruge bodo izredno težko neposredno tekmovale za priložnosti z institucijami, kot so stanovanjski skladi ali DSU (D.S.U., družba za svetovanje in upravljanje), ki že imajo ogromno premoženja, kadrov in izkušenj z gradnjo. Zato se zdi, da se zadruge dodaja v zakonodajo s figo v žepu, torej brez upoštevanja njihovih specifik in dodatnih pozitivnih družbenih učinkov, ki jih prinašajo.

Opombe

Opozarjamo, da lahko na podlagi neformalnih pogovorov sklepamo, da je glavni razlog za urejanje neprofitnih stanovanjskih organizacij želja ministrstva za finance, da bi tudi Družba za svetovanje in upravljanje, ki bo s profitnimi stanovanji ustvarjala omejene donose, lahko pridobila status neprofitne stanovanjske organizacije. Tako bo namreč lahko dostopala do proračunskih sredstev za gradnjo javnih najemnih stanovanj, medtem ko za neprofitne stanovanjske zadruge, ki bi dejansko delovale s primarnim ciljem zagotavljati dobre domove za njihove stanovalce_ke, žal ni političnega interesa.

Pristojni državni organi:

  • Ministrstvo za solidarno prihodnost
  • Ministrstvo za okolje in prostor

Je predvolilna zaveza vključena v koalicijsko pogodbo? DA

Podrobno o zavezi

Zagotovi naj se sistemska ureditev in podpora razvoju stanovanjskih zadrug, ki bodo dolgoročno ponujale dostopna, kakovostna in stabilna stanovanja. Zakonsko naj se definira, katere stanovanjske zadruge so lahko deležne javne podpore v obliki dostopnih nepovratnih in povratnih sredstev ter ugodnega dostopa do zemljišč. Obenem naj se z zakonom zaščiti zadružna stanovanja pred privatizacijo in špekulativnim ravnanjem.

Zahtevo ureja delovna skupina: Vsem dostopna stanovanja