Monitoring zaveze

ODPRAVITI JE TREBA ENERGETSKO REVŠČINO

Ugotovitve o uresničevanju zaveze

Napredek: V IZVAJANJU

Nekatere dejavnosti, ki trenutno potekajo na tem področju, lahko smatramo kot korake k izpolnjevanju zaveze. Vlada je 30. 11. 2023 sprejela nov akcijski načrt za zmanjševanje energetske revščine , kar je pomemben ukrep, a je treba načrt še uresničiti. Prav tako je korak v pravo smer razpis Eko sklada v vrednosti 19,8 milijona evrov za podeljevanje nepovratnih finančnih spodbud za zmanjševanje energetske revščine. Vendar pa potez, ki bi vodile k priznavanju pravice prebivalk_cev do osnovnih energetskih storitev in potreb, kot sta ustrezno toplo in razsvetljeno stanovanje ter zagotavljanje delovanja osnovne električne in elektronske opreme, še ni zaznati.

Obenem nas skrbita opustitev polne regulacije cen električne energije in uvedba zgolj delne regulacije, saj posledic še ne moremo oceniti. Lahko pa predvidimo, da se bo uporaba električne energije za veliko večino podražila, kar bo še dodatno obremenilo najbolj ranljiva gospodinjstva.

Pristojni državni organi:

  • Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo
  • Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
  • Eko sklad

Je predvolilna zaveza vključena v koalicijsko pogodbo? DELNO

Podrobno o zavezi

Nemudoma naj se naslovi problem energetske revščine tako, da se zagotovijo višja sredstva za energetsko obnovo gospodinjstvom, ki jih pesti energetska revščina. Obenem naj se prične celostno naslavljati problematike in iskati sektorsko povezane strukturne rešitve, ki segajo na področja energetske, socialne, pokojninske, stanovanjske, davčne, zaposlovalne in zdravstvene politike.

Zahtevo ureja delovna skupina: Vsem dostopna stanovanja