Konkretnih ukrepov na področju regulacije najemnega trga še ni. Ministrstvo za solidarno prihodnost sicer obljublja, da bo kmalu izvedlo razpis za svetovalnico za najemnike_ce in najemodajalce_ke.
Stanovanjska inšpekcija je začela prijave na najemnem trgu obravnavati prednostno, a s petimi inšpektorji_cami, ki pokrivajo celo Slovenijo, zelo omejenimi pristojnostmi in izredno nizkimi kaznimi za najemodajalce_ke, ki kršijo zakonodajo, učinkov ni moč videti, niti jih ne pričakujemo. Drugih ukrepov za reševanje nevzdržnega stanja na najemnem trgu vlada trenutno ne predvideva.
Majhen del zahteve je še regulacija kratkoročnega oddajanja, ki je zaenkrat še najbolj obetavna. Na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport namreč pripravljajo nov zakon o gostinstvu, ki bi omejil kratkoročne oddaje na platformah, kot je Airbnb. Zakon je trenutno v usklajevanju po prvi javni obravnavi, njegove učinke pa bo mogoče predvideti, ko bo dostopna naslednja različica. Vsekakor pa ni spodbudno zavlačevanje s sprejemom in začetkom delovanja zakona, saj ta predvidoma ne bo uveljavljen pred letom 2026. Ker so omenjena prizadevanja zgolj majhen delček zaveze in ker na področju najemnega trga ni še nobenih resnih predlogov za njegovo regulacijo ter povečan nadzor, je zaveza v največjem delu še zmeraj nedotaknjena, zato jo kot tako tudi označujemo.
Pristojni državni organi:
Je predvolilna zaveza vključena v koalicijsko pogodbo? DA
Zagotoviti je treba podrobno spremljanje stanja na najemnem trgu, okrepljen inšpekcijski nadzor in visoke kazni za oddajanje na črno. Določi naj se maksimalno dovoljeno rast najemnin v določenem časovnem obdobju, vzpodbuja dolgoročna in stabilna najemna razmerja, poveča kapacitete in prisotnost inšpekcijskih organov, omeji platforme za kratkoročno oddajo stanovanj ter zapolni prazna stanovanja. Za pomoč najemnikom in mediacijo sporov z najemodajalci naj se uvede lokalne stanovanjske svetovalnice.