Za uvedbo obveznega participativnega proračuna bi bilo treba spremeniti 48.a člen Zakona o lokalni samoupravi, ki sodi v pristojnost ministrstva za javno upravo (MJU). To odgovarja, da zaveze zakonsko ne namerava urediti, napoveduje pa, da bo uvedbo participativnega proračuna med občinami spodbujalo z drugačnimi ukrepi. Med občinami se na temo razširjenosti uporabe participativnega proračuna izvaja anketa, prav tako pa naj bi bila v tej smeri s strani ministrstva organizirana ustrezna usposabljanja za občinske uslužbence_ke.
Iz rezultatov zadnje ankete, izvedene konec leta 2023, po navedbah MJU izhaja, da je v letu 2023 participativni proračun organiziralo že 61 občin, kar predstavlja 30,5 % vseh slovenskih občin. Leta 2019 je participativni proračun uporabljalo le 23 občin ali 10,8 % vseh občin.
Glede na to, da se delež občin, ki pristopajo k izvajanju participativnega proračuna, povečuje, se zdi pristop ministrstva smiseln.
Pristojni državni organi:
Je predvolilna zaveza vključena v koalicijsko pogodbo? DA
V vseh slovenskih občinah naj se v višini vsaj 1 % celotnega proračuna občine vzpostavi participativni proračun, preko katerega bodo prebivalke in prebivalci lahko bolj direktno vplivali na procese odločanja ter investicije v svojem lokalnem okolju.