Monitoring zaveze

ZA VSAK SPREJET ZAKON IN ODLOK JE TREBA UVESTI ZAKONODAJNO SLED

Ugotovitve o uresničevanju zaveze

Napredek: PRELOMLJENA

V letu 2024 je uresničevanje zaveze zastalo, poleg tega pa je bila obljuba, da bo nova vlada uvedla boljše prakse na področju transparentnejše zakonodajne sledi, prelomljena.

Glede na visok delež zakonodaje, ki ni obravnavan v skladu z Resolucijo o normativni dejavnosti, ki določa potek in trajanja javne obravnave zakonodaje, je ta zaveza še kako relevantna tudi pod trenutno vlado. Ta je v svojem mandatu kar v 63 % postopkov kršila resolucijo s tem, da predpisov bodisi sploh ni objavila ali pa je za razpravo določila prekratek rok. Največji kršitelj med ministrstvi je ministrstvo za solidarno prihodnost, ki je kar v 16 od 17 primerov razpisalo prekratek rok za javno razpravo. Ministrstvo za javno upravo v več kot polovici primerov javne razprave sploh ni predvidelo.

Posebej je treba izpostaviti težave z dostopom do informacij javnega značaja, povezanih z načrti za JEK2, kjer javnosti ni prejela dovolj ustreznih in pomembnih informacij (tudi na zahtevo).

Pristojni državni organi:

  • Ministrstvo za javno upravo

Je predvolilna zaveza vključena v koalicijsko pogodbo? NE

Podrobno o zavezi

Tako na državnem kot na občinskem nivoju naj se uvede t. i. zakonodajno sled, ki mora razkrivati vse politične in civilno-družbene (lobističnee) deležike, ki so bili aktivni pri oblikovanju določenega zakona ali odloka. Omogočiti je treba vpogled v vse javno objavljene dokumente, ki so prispevali k nastanku ali spremembi določenega predpisa oziroma so nastali v tem postopku in niso bili uveljavljeni.

Zahtevo ureja delovna skupina: Več demokracije in reforma političnega sistema