Cilj zaveze je slediti odločitvi ustavnega sodišča in zakonsko urediti sodno varstvo ob odvzemu poslanskega mandata. To je mogoče s spremembo Zakona o poslancih ali Zakona o funkcionarjih v državnih organih, kjer bi bila lahko uveljavljena enotna ureditev za vse funkcionarje_ke (omejitev, odpoklici ipd.).
Iz odgovora ministrstva za javno upravo (MJU) izhaja, da predlog novega Zakona o funkcionarjih v državnih organih ne bo posegel v Zakon o poslancih tako, da bi uredil postopek prenehanja poslanskih mandatov. Po navedbah MJU bo treba prenehanje mandatov urediti posebej, in sicer v Zakonu o poslancih, zato to zavezo ocenjujemo kot zastalo.
Pristojni državni organi:
Je predvolilna zaveza vključena v koalicijsko pogodbo? DA
Trenutno postopek izvršljivosti odvzema mandata ni celostno urejen. 9. člen Zakona o poslancih sicer določa razloge za prenehanje mandata, vendar pa po mnenju Ustavnega sodišča RS iz leta 2015 poslanka ali poslanec nima ustreznega pravnega varstva na odločitev državnega zbora o odvzemu mandata, kar pomeni, da bi se lahko vrnil v poslanske klopi kljub nastopu razloga za prenehanje. Zato naj se upošteva odločitev ustavnega sodišča in v najkrajšem času zakonsko zagotovi primerno sodno varstvo.