Monitoring zaveze

VOLIVKE IN VOLIVCI MORAJO IMETI NA VOLITVAH V DRŽAVNI ZBOR ODLOČILEN VPLIV NA IZBIRO POSLANK IN POSLANCEV, VKLJUČNO Z MOŽNOSTJO PREFERENČNEGA GLASU

Ugotovitve o uresničevanju zaveze

Napredek: V IZVAJANJU

Vlada je septembra 2022 začela neformalne pogovore o reformi volilnega sistema s parlamentarnimi strankami in civilno družbo, tudi iniciativo Glas ljudstva, ter pozvala k predložitvi predlogov. V letu 2023 je izvedla spletno anketo, s katero je preverjala, kaj je državljanom_kam pri volilnem sistemu pomembno, tudi tukaj pa omogočila podajanje predlogov. Oktobra 2023 je bil organiziran javni posvet, kjer so strokovnjaki_nje, civilna družba in splošna javnost komentirali_e rezultate vprašalnika ter predlagali_e nadaljnje korake.

Ideje s posveta so šle v smeri ukinitve volilnih okrajev in uvedbe preferenčnega glasu znotraj obstoječega proporcionalnega volilnega sistema, kot je zapisano v koalicijski pogodbi.

Junija 2024 je bil izveden posvetovalni referendum o uvedbi preferenčnega glasu za volitve poslank_cev v državni zbor. Za uvedbo preferenčnega glasu je glasovalo 70,89 % volivk_cev.

Nato je bil pripravljen osnutek zakona, ki vsebuje določila glede uveljavitve preferenčnega glasu in drugih predlogov sprememb (ukinitve volilnih okrajev, ohranitve osmih volilnih enot, vsaj 40-% zastopanost enega spola, sistema zadrge …). V začetku julija 2024 je bil pri predsedniku vlade sklican posvet predstavnic_kov vseh parlamentarnih strank, katerega namen je bil dogovoriti se glede sprememb sistema, vendar se je izkazalo, da pripravljeni osnutek nima zadostne, dvotretjinske večine, saj so ga podprle le tri koalicijske stranke. Ostali dve stranki sta izpostavili pomisleke glede premajhne zastopanosti ruralnih okrajev, povečanja števila poslank_cev in absolutnega ali relativnega preferenčnega glasu.

Sredi septembra je NSi posredovala svoj predlog uveljavitve preferenčnega glasu z osemnajstimi okraji, ki bi hkrati zahteval tudi spremembo ustave in povečanje DZ RS za dva_e poslanca_ke. Trenutno potekajo pogovori o tem predlogu in možnosti, da ga podprejo tudi koalicijske stranke.

Glede na zahtevnost in razpoložljiv čas do konca mandata vlade ocenjujemo, da je verjetnost za izvedbo reforme volilnega sistema majhna.

Pristojni državni organi:

  • Vlada Republike Slovenije

Je predvolilna zaveza vključena v koalicijsko pogodbo? DA

Podrobno o zavezi

Pri izbiri ustreznega volilnega sistema je treba slediti ustavnemu načelu, da morajo imeti državljani in državljanke realno možnost kandidirati tudi mimo strank, volivke in volivci pa sorazmeren in odločilen vpliv – absolutni preferenčni glas – na to, kdo bo izvoljen za poslanko oziroma poslanca, česar trenutno veljavni sistem ne omogoča. To je treba zagotoviti z novim zakonom.

Ta zahteva mora biti izpolnjena v roku enega leta od nastopa mandata.

Zahtevo ureja delovna skupina: Več demokracije in reforma političnega sistema