Monitoring zaveze

AKTIVNO JE TREBA ZAGOTAVLJATI SOCIALNI DIALOG

Ugotovitve o uresničevanju zaveze

Napredek: IZPOLNJENA

Ekonomsko-socialni svet (ESS) je ponovno začel delovati takoj po vzpostavitvi nove vlade. Socialni partnerji so se od vzpostavitve nove vlade redno srečevali in razpravljali o vladnih ukrepih na različnih področjih, uskladili pa so tudi več zakonodajnih predlogov. Glavni razlog za nesklicevanje plenarnih sej ESS (medtem ko so odbori delovali) od julija 2023 naprej je bojkot delodajalskih organizacij, ki so hotele blokirati uskladitev in sprejem nekaterih zakonov v korist delavcev_k. Junija 2024 je delovanje ESS spet steklo.

Po poplavah avgusta 2023 je vlada enostransko pripravila dva interventna zakona, ki posegata tudi na področja, ki bi jih v skladu s pravili o delovanju ESS morala obravnavati s socialnimi partnerji, a tega ni storila. MJU pojasnjuje, da je vlada pri interventnem zakonu o omejevanju posledic poplav zaobšla ESS zaradi nuje in časovne stiske. Toda v času epidemije je bila časovna stiska podobna, pa je socialni dialog o interventnih zakonih vseeno potekal (res pa je vlada v DZ večkrat poslala neusklajene različice). Vlada je v sedanjem mandatu prav tako mimo ESS poslala v DZ predlog “interventnega” zakona na področju zdravstvenega sistema.

V javnem sektorju so se 15. novembra 2024 uspešno zaključila dveletna pogajanja o prenovi javnega plačnega sistema in odpravi plačnih nesorazmerij. Prenova stopi v veljavo 1. 1. 2025, in bo implementirana postopoma v treh letih. Sprejeta sta že nov plačni zakon, ki je nastal v mešani delovni skupini vlade in sindikatov javnega sektorja ter dobil podporo dveh tretjin sindikatov, in nova Kolektivna pogodba za javni sektor. Tik pred zaključkom so pogajanja o odpravi plačnih nesorazmerij v kolektivnih pogodbah dejavnosti.

Pristojni državni organi:

  • Ministrstvo za javno upravo
  • Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Je predvolilna zaveza vključena v koalicijsko pogodbo? DA

Podrobno o zavezi

Socialni partnerji, ki so člani Ekonomsko-socialnega sveta, morajo biti aktivno vključeni v procese odločanja o vseh temah, ki so predmet pravil o delovanju ESS in pri nastajanju razvojnih dokumentov Slovenije.

Zahtevo ureja delovna skupina: Dostojno delo in socialne pravice za vse