Monitoring zaveze

IZBOLJŠA NAJ SE KAKOVOST BIVANJA STAREJŠIH

Ugotovitve o uresničevanju zaveze

Napredek: V IZVAJANJU

Leta 2024 je bila sprejeta Strategija RS za deinstitucionalizacijo v socialnem varstvu 2024-2034, ki predvideva razvoj različnih, tudi skupnostnih oblik oskrbe, zagotavljanje oskrbe po meri posameznikov_c
in vzpostavitev Centra za usmerjanje deinstitucionalizacije (ustanovljen avgusta 2024). Strategija ne ureja podpore starejšim, ki so upravičeni do dolgotrajne oskrbe, saj naj bi to urejal ZDOsk. Pozitivno je, da je bila na MSP ustanovljena delovna skupina, ki se ukvarja s prenovo koncepta varovanih stanovanj (v sodelovanju Direktorata za stanovanja in Direktorata za starejše, dolgotrajno oskrbo in deinstitucionalizacijo).

Kapacitete dnevnih centrov in začasnih namestitev so se povečale. Na dveh javnih razpisih, ki sta jih objavili MDDSZ in MSP, za gradnjo objektov za bivanje starejših z maksimalno kapaciteto 24 oseb na enoto, je bilo izbranih 16 projektov. Rok za izvedbo je 30. 6. 2026.
Sprejet je bil tudi interventni zakon o kadrih, ZZUKDPSS, katerega namen je izboljšati kadrovske razmere ter posledično raven oskrbe v socialnem varstvu in dolgotrajni oskrbi. Njegovih učinkov še ne moremo oceniti, saj kadrovski normativi še niso bili objavljeni.

Napovedani nacionalni program dolgotrajne oskrbe še ni pripravljen.

Kadrovski normativi v socialnovarstvenih zavodih (sprejeti leta 2022) naj bi se postopoma povečevali do leta 2030, in sicer predvidoma za petino dodatnega kadra vsaki dve leti. Ob tem pa ni rešeno vprašanje, kako sploh zagotoviti kadrovski minimum, saj je kadrovska stiska zaradi delovnih pogojev in nizkega plačila vse hujša.

Ocenjujemo, da so bili na tem področju sicer sprejeti nekateri ukrepi, a njihove učinkovitosti še ni mogoče zares oceniti, zato zaveza ostaja v izvajanju.

Pristojni državni organi:

  • Ministrstvo za solidarno prihodnost
  • Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Je predvolilna zaveza vključena v koalicijsko pogodbo? DA

Podrobno o zavezi

Skrajšati je treba čakalne dobe za namestitve v javnih zavodih za starejše in omogočiti namestitve v bližini okolja bivanja. Investirati je treba v nove tipe nastanitev za starejše (npr. bivanjske skupnosti), v katerih bi živelo skupaj več ljudi, ki bi si lahko med seboj pomagali. Sprejeti je treba tudi nove kadrovske normative v oskrbi in zdravstveni negi v socialnovarstvenih zavodih.

Zahtevo ureja delovna skupina: Dostojno delo in socialne pravice za vse