Čeprav so vladni funkcionarji, vključno s predsednikom vlade, še marca 2023 omenjali uvedbo progresivnega nepremičninskega davka, je premier Golob 17. marca v okviru 9. redne seje Državnega zbora dokončno zatrdil, da zagotovo ne bodo uvedli nepremičninskega davka.
Prelomljena zaveza uvedbe progresivnega nepremičninskega davka bo imela izjemno negativne posledice. Prelom zaveze žal jasno kaže, da vlada ne namerava urediti stanovanjskega področja, saj je progresivni nepremičninski davek temelj vsake aktivne stanovanjske politike, ki umirja špekulativno delovanje nepremičninskega trga in s tem tudi rast cen, hkrati pa zagotavlja sistemski vir financiranja neprofitne stanovanjske gradnje. Slednja brez nepovratnih proračunskih sredstev nikoli ne bo mogoča v ustreznem obsegu.
Leta 2026 naj bi uvedli sistemski vir financiranja, za katerega pa ni jasno niti, od kod naj bi se zagotovil niti, zakaj bi ga bilo smiselno prelagati na konec mandata. Zato sklepamo, da sistemskega vira vlada tudi ne bo uvedla.
V primeru prelomljene zaveze k uvedbi progresivnega nepremičninskega davka gre za nenaden in nerazumen obrat, ki namiguje na popuščanje interesov premožnih lastnikov dragih ali številčnih nepremičnin. Vlada nikoli ni pojasnila, zakaj je prelomila zavezo, ki naj bi jo podpirale vse tri koalicijske stranke.
Vlada sicer zaenkrat načrtuje vložek 76,5 mio EUR v naslednjih treh let. A 5.000 stanovanj – kolikor jih vlada obljublja do konca mandata – stane več kot pol milijarde evrov. Zagotovili bodo torej le izredno majhen delček sredstev, medtem ko se bodo morale občine za preostanek zanašati na lastne vire in predvsem posojila, ki znatno zvišajo strošek investicije v gradnjo, ta pa se nato v veliki meri preloži na neprofitne najemnike ter preko subvencij najemnin na državo. Ceneje bi bilo torej neposredno investirati v neprofitna stanovanja kot pa plačevati še stroške kreditov preko subvencij, saj bi se tako ognili vse dražjim obrestim.
Pri tem velja omeniti, da tudi državna sredstva ne bodo nepovratna ter jih bodo morali lokalni stanovanjski skladi in občine vračati Stanovanjskemu skladu RS, kjer naj bi se vzpostavil nekakšen povratni sklad za financiranje gradnje javnih najemnih stanovanj.
Pristojni državni organi:
Je predvolilna zaveza vključena v koalicijsko pogodbo? DELNO
Sistemski vir financiranja je nujna osnova za trajnostno naslavljanje stanovanjske problematike. Zagotovi naj se z vpeljavo progresivnega nepremičninskega davka, ki predvideva višjo obdavčitev za prazna stanovanja, luksuzne nepremičnine ter morebitno tretjo in vse naslednje nepremičnine. Ta davek bo spodbujal aktivacijo stanovanj, odvračal od razumevanja stanovanja kot investicije ter ustvarjal bolj pravično družbo.