Monitoring zaveze

SKRAJŠATI JE TREBA ČAKALNE VRSTE

Ugotovitve o uresničevanju zaveze

Napredek: ZASTALA

Sprejet je bil nov Pravilnik o naročanju in upravljanju čakalnih seznamov ter najdaljših dopustnih čakalnih dobah. Uvaja spremembe v načinu evidentiranja in poimenovanja čakajočih pacientk_ov ter različne administrativne ukrepe, ki navidezno zmanjšujejo število nedopustno dolgo čakajočih (npr. podaljšanje dopustne čakalne dobe za napotnice s stopnjo nujnosti zelo hitro). Čakalne vrste se še naprej daljšajo. Pozitivno ocenjujemo izboljšanje prenaročanja pacientk_ov na odpovedane termine in višje plačilo za prve preglede. Zaskrbljujoče je, da čakalne vrste še naprej izkoriščajo za črpanje javnega denarja v zasebna zdravstvena podjetja (tudi s popoldanskim delom javno zaposlenih zdravnic_kov v zasebnih ordinacijah). Zaskrbljujoč je tudi razmah ponudbe zasebnih zavarovanj za preskakovanje čakalnih vrst v javnem zdravstvu s pomočjo obvodov preko zasebnih izvajalcev. Skrb zbujajo tudi nekateri od predlogov za nagrajevanje zdravstvenih delavcev_k za dodatno delo za skrajševanje čakalnih vrst. Strinjamo se sicer, da je treba zagotoviti ustrezno plačilo, vendar menimo, da npr. podjemna pogodba z lastnim delodajalcem ni primerna rešitev.

Opombe

Ker za zdaj še ni opaziti rezultatov in jih glede na sprejete ukrepe ne pričakujemo, ohranjamo oceno, da je zaveza zastala.

Pristojni državni organi:

  • Ministrstvo za zdravje

Je predvolilna zaveza vključena v koalicijsko pogodbo? DA

Podrobno o zavezi

Čakanje na pregled v primarnem zdravstvu ne sme biti daljše od enega tedna, na pregled pri specialistu in diagnostiko pa ne daljše od enega meseca. Takojšnji ukrepi za doseganja tega cilja so izmera in boljša izraba obstoječih kadrovskih kapacitet, boljša delitev dela med izvajalskimi ustanovami in znotraj teh ustanov, boljša organizacija dela, zagotovitev dodatnih sredstev za najbolj deficitarna področja in spodbudno plačilo za opravljeno delo nad normativi. K skrajšanju čakalnih dob lahko pomembno prispeva tudi ustavitev privatizacije zdravstva ter uresničevanje točk 1 do 5 tega programa, ki krepijo javno zdravstvo.

Zahtevo ureja delovna skupina: Vsem dostopno javno zdravstvo